Jak leczyć chrapanie ?

Denerwuje cię, że twój partner ciągle cię szturcha, cmoka, zatyka twój nos i złości się przez to, że chrapiesz ? Pora coś z tym zrobić ! Dlatego powinny zainteresować Cię porady jak leczyć chrapanie lub domowe sposoby na to, żeby się go pozbyć. Niech chrapanie nie będzie twoim problemem.

Co sprzyja chrapaniu ?

Wyczerpujące zmęczenie, alkohol, papierosy i tabletki nasenne te czynniki głównie wpływają na idealny stan do chrapania. Substancje rozluźniające powodują zwiotczenie mięśni ścian gardła i powiększenie się języka co prowadzi do chrapania.

Przyczyny chrapania:

– przyczyny anatomiczne: skrzywienie przegrody nosowej, przerost nasady języka, obrzęk lub przerost małżowin nosowych, przerost migdałków podniebiennych, przerost trzeciego migdała,

– infekcja (niedrożność nosa),

– otyłość (nadmiar tkanki tłuszczowej na szyi),

– alkohol i papierosy,

Rozpoznanie przyczyny chrapania

Na początku należy ustalić diagnozę – Co wpływa na to, że chrapiemy ? Konieczne jest zbadanie, czy chrapaniu towarzyszą groźne bezdechy (przerwy w chrapaniu bez oddychania). Służy temu screeningowe badanie nocne, wykonuje się je przez jedną noc. Badanie polega na monitorowaniu parametrów, dzięki którym można ocenić, czy dochodzi do niedotlenienia organizmu. Badanie trwa przez całą noc, a konkretnie rozpoczyna się wieczorem, a kończy rano i pozwala zaobserwować niepokojące skutki przerw w oddychaniu. Powtarza się to badanie jeszcze raz w wybraną inną noc dla pewniejszej diagnozy. Urządzenie to można zamówić i samemu analizować swój sen, następnie opisując, co się działo, podczas badania lekarzowi.

W wywiadzie lekarskim oprócz tego odpowiadamy na pytania dotyczące trybu życia, ogólnego samopoczucia i ewentualnie wyjących chorób.

Wykonuje się także badanie laryngologiczne.

Wady anatomiczne i leczenie:

1. Krzywa przegroda nosowa – w celu nadania jej odpowiedniego kształtu, wyciąga się elementy krzywizny i modeluje się, żeby ponownie pasowały i umieszcza w nosie – Septoplastyka.

2. Przerost lub inne problemy z podniebieniem – Snoreplastyka.

3. Problematyczny nos, podniebienie, migdałki i język – Termoablacja prądami zmiennej częstotliwości radiowej.

4. Kłopotliwe małżowiny nosowe, podniebienie miękkie, migdałki podniebienne – Laser diodowy kontaktowy.

5. Nieprawidłowości języka – Metoda AIRvanc, Zabieg Repose MIK. 

Czym leczyć chrapanie ?

– Maski na chrapanie zakładane na nos i usta – połączone rurką z pompą, z której pomocą jest podawane, powierzę do dróg oddechowych, pod stałym dodatnim ciśnieniem. Polega ona na wykorzystaniu podczas snu aparatu wytwarzającego dodatnie ciśnienie powietrza. Dodatnie ciśnienie powietrza ma na celu wzmocnienie górnego odcinka dróg oddechowych, tak aby nie zapadały się ściany narządu. W przypadku pojawienia się bezdechu u pacjenta aparat stopniowo podwyższa ciśnienie powietrza do wartości, przy której bezdech ustępuje. 

– Aparat na chrapanie i bezdech – aparaty stomatologiczne, których zadaniem jest zapobieganie chrapaniu i powstrzymywanie dalszego rozwoju, bezdechu podczas snu. Wykonywane są według wskazań lekarzy dentystów i ortodontów.

Sposoby na chrapanie:

– stosowanie środków ułatwiających oddychanie,

– odpowiednia dieta (często otyłość jest powodem chrapania),

– właściwa temperatura w sypialni 18 – 21 stopni,

– odpowiednia ilość snu, co najmniej 7 godzin na dobę, 

– wyleczenie kataru, jeśli tym spowodowane jest chrapanie,

– rzucenie używek (tytoniu, alkoholu, leków nasennych).

Zdrowy sen to spokojny sen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *