Łysienie u kobiet

Zdarza się, że kobiety też łysieją, nie jest to tylko męska przypadłość. Poprzez różne czynniki, kobietą również intensywnie wypadają włosy. Normą jest, że każdego dnia tracimy do 100 włosów, problem się zaczyna, gdy wypada ich więcej. Co jest spowodowane łysieniem kobiecym ?

Dlaczego kobiety łysieją ?

– Niedobór witamin i minerałów – wypadanie włosów może być skutkiem złej diety, na przykład brakiem odpowiedniej ilości witaminy A, B7 (biotyna), krzemu, cynku, selenu lub miedzi.

– Zmiany hormonalne po ciąży – po porodzie poziom estrogenów gwałtownie spada, przez co włosy intensywniej wypadają. W ciąży cieszymy się pięknymi, lśniącymi włosami, które rzadko wypadały za sprawą wysokiego poziomu estrogenów, one spływały na korzystny stan włosów, skóry i paznokci. Niestety wraz z porodem tracimy te korzyści, zaczyna się wypadanie włosów, łamliwe paznokcie, problem z zębami.

– Zmiany hormonalne związane z tarczycą – zarówno niedoczynność, jak i nadczynność może powodować wypadanie włosów. Przez nadczynność tarczycy włosy wypadają szybciej i staną się cienkie i słabe, natomiast przy niedoczynności tarczycy włosy będą suche i łamliwe ale wypadanie nastąpi powoli.

– Zmiany hormonalne w czasie menopauzy lub po jej zakończeniu, również spowodowane są spadkiem poziomu estrogenów.

– Przyjmowanie leków antykoncepcyjnych.

– Długotrwały stres nerwy również wpływają na wypadanie włosów. Częste nerwowe sytuacje nie tylko wykańczają nas psychiczne, ale cały organizm odczuwa jego działanie, zmartwienia oddziałują na cebulki naszych włosów.

– Złe warunki atmosferyczne obniżają odporność mieszków włosowych. Szczególnie jesienią i zimą jesteśmy podatne na złe działanie niskiej temperatury na skórę głowy. 

– Zła pielęgnacja włosów: częste suszenie suszarką, prostowanie prostownicą i farbowanie włosów te czynności bardzo osłabiają nasze włosy.

Choroby prowadzące do łysienia kobiet:

– Zespół Policstycznych Jajników – podczas choroby występuje łysienie androgenowe typu męskiego, lecz występuje u kobiet, głównym obszarem łysienia jest szczyt głowy. A w zamian za to owłosienie może wystąpić na udach, pośladkach, plecach i twarzy. Inne objawy to tycie, trądzik, nieregularne miesiączki.

– Łysienie łojotokowe – powstaje przez nadmierne wydzielanie łoju i łupież łojotokowy, połączenie to tworzy żółte łuski na skórze głowy, a wraz z ich usuwaniem wypadają włosy. 

– Łysienie plackowate – to choroba zapalna, na której skutek mieszki włosowe ulegają. Włosy wypadające pozostawiają po sobie rozległe łyse placki na głowie. Schorzenie to ma podłoże autoimmunologiczne. Istnieje ryzyko do wyłysienia całkowitego.

– Łysienie związane z chorobami nowotworowymi, wypadanie włosów następuje w wyniku leczenia nowotworu, czyli chemioterapii i radioterapii.

– Atopowe Zapalenie Skóry to choroba często przebiega pod postacią zapalenia skóry głowy, szczególnie w stanach zaostrzenia. Objawami są uporczywy świąd, suchość skóry oraz wypadanie włosów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *